Gmina Masłów

-Maslow-gmina-z-polotem-

Gmina Masłów jest bramą w Góry Świętokrzyskie. Liczne szlaki sprawiają, że o każdej porze roku przyciąga turystów marzących o przeżyciu wyjątkowej przygody w nietuzinkowych okolicznościach przyrody.

To w gminie Masłów można spacerować słynnym widokowym, czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim, ale też Szlakiem Papieskim utworzonym na pamiątkę mszy świętej odprawionej przez św. Jana Pawła II na masłowskim lotnisku w 1991 roku.

To gmina przyjazna na rodzin z dziećmi, czemu sprzyjają liczne gospodarstwa agroturystyczne.  Zrelaksować można się w Lesie Wolskim w Woli Kopcowej nad zalewem Cedzyna, czemu służą m.in. interaktywny plac zabaw i dryfujące pomosty. Kulturalnym sercem gminy są Ciekoty, gdzie swoje dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. Mieści się tu odtworzony dworek pisarza, w którym znajduje się muzeum oraz jedna z najprężniej działających placówek kulturalnych w regionie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. W bogatej ofercie są m.in. edukacyjne warsztaty, lekcje muzealne, plenerowe wydarzenia Otwarte Książki – Festiwal Sztuki i Mediów, Imieniny Stefana czy barwne dożynki przywołujące rdzenną tradycję Gór Świętokrzyskich oraz wielkosobotnie święcenie pokarmów przed dworem. Na scenie miejscowego amfiteatru często goszczą zespoły ludowe, których w gminie Masłów działa aż kilkanaście.  Żeromszczyzna zachwyca również wiklinowymi kokonami wiszącymi na drzewach oraz widokowym stawem, w którym odbija się Łysica. 

© 2023 - Festiwal Questingu Stworzone z w pogstudio.pl